Skip to content

Jak wzmocnić odporność dziecka?

 

1000 pierwszych dni życia dziecka to wyjątkowy okres od poczęcia do ukończenia ok. 3. roku życia, w który organizm dziecka rozwija się bardzo intensywnie. W tym czasie mamy realny wpływ na programowanie metaboliczne, które warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, teraz i w przyszłości. Na czym polega programowanie żywieniowe we wczesnym okresie życia i dlaczego zdrowe żywienie dzieci już od poczęcia jest tak ważne ich zdrowia w dorosłym życiu?

Dlaczego 1000 dni

1000 pierwszych dni życia dziecka to umownie nazwany okres od poczęcia do ukończenia ok. 3. roku życia. Jest to niepowtarzalny czas, w którym mamy ogromny wpływ na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych dziecka. Mają one szansę przetrwać w jego dorosłym życiu. W pierwszych trzech latach życia dziecka dochodzi bowiem do tzw. programowania metabolicznego organizmu. Właściwy sposób odżywiania w tym czasie stanowi profilaktykę wielu chorób dietozależnych, takich jak otyłość, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu 2. To w jaki sposób przyszła mama odżywia się w czasie ciąży, a potem swoje dziecko, ma wpływ na rozwój narządów i układów w jego organizmie. Prawidłowe żywienie w czasie ciąży, laktacji oraz pierwszych lat życia dziecka zapewnia nie tylko odpowiednie przyrosty masy ciała i optymalny stan odżywienia, ma także wpływ na długofalowe efekty, takie jak:

  • Prawidłowe funkcjonowaniu układu nerwowego i mózgu.
  • Prawidłowy rozwój kości stawów oraz mięśni.
  • Zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia i nowotworów.
  • Zmniejszenie ryzyka otyłości.
  • Zmniejszenie ryzyka chorób dieto zależnych.

Zapraszamy do zapoznania się z programem 1000dni. Strona promuje i przekazuje praktyczną wiedzę na temat żywienia małych dzieci . Ponadto buduje wśród rodziców i opiekunów świadomość, że odpowiednie odżywianie oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych ma ogromny wpływ na zdrowie dzieci oraz długość i jakość ich życia.
www.1000dni.pl
www.facebook.com/1000dni/